Matyáš Novák - klavír  

Matyáš Novák (nar. 20. 6. 1998) začal hrát na klavír v pěti letech. Na jeho uměleckém rozvoji se podíleli M. Vlčková, J. Turková, M. Langer a I. Kahánek. V současné době je studentem Konzervatoře Pardubice ve třídě Jitky Fowler Fraňkové a od září 2013 rovněž studentem věhlasné klavírní akademie „Incontri col Maestro“ v italské Imole nejprve ve třídě prof. Vovky Ashkenazyho, od r. 2017 ve třídě prof. Borise Petrushanského.

 

Matyáš je vítězem a laureátem řady národních a mezinárodních soutěží: Prague Junior Note (Praha 2006, 2012, 2013)- 1. cena, Mezinárodní klavírní soutěž Pro Bohemia (Ostrava 2007, 2015) - 1. cena, Mezinárodní soutěž Čtyři ruce na klávesách (Karlovy Vary 2008), Mezinárodní soutěž Amadeus (Brno 2009) - 1. cena, VII. mezinárodní festival mladých klavíristů Glubczyce (Polsko 2009) -1. cena, Mezinárodní soutěž Virtuosi per musica di pianoforte (Ústí nad Labem 2009) - 1. cena, Mezinárodní soutěž Broumovská klávesa (Broumov 2011) - 1. cena, Přehlídka mladých talentů 2011 (Filharmonie Brno) – 2. cena, Mezinárodní Novákova klavírní soutěž (Kamenice nad Lipou 2012) - 1. cena, Mezinárodní rozhlasová soutěž mladých hudebníků Concertino Praga (Praha 2012) – 2. cena a titul laureáta (jako člen tria), Národní rozhlasová soutěž mladých hudebníků Concertino Praga (Praha 2013) - 1. cena, Národní soutěž ZUŠ v komorní hře s převahou smyčců (Jindřichův Hradec 2010, 2013) - 1. cena,Mezinárodní klavírní soutěž Petera Toperczera (Košice 2013, Slovenská republika) – 3. cena, Mladý klavír Pražské konzervatoře (Praha 2013) - 1. cena, XX International Piano Competition Ibiza (Španělsko 2013) - 1. cena, XXI International Piano Competition Rotary Club Ramon Llull (Palma de Mallorca, Španělsko 2014) - 1. cena, Národní soutěž ZUŠ ve hře na klavír (Praha 2008, 2011, 2014) - 1. cena, 31. mezinárodní smetanovská klavírní soutěž (Plzeň 2014) – 2.cena, Mezinárodní klavírní akademie a soutěž PIANALE (Fulda, Německo 2014) – Junior stipendium.

 

V roce 2015 získal 1. cenu + Cenu Heleny Karáskové pro absolutního vítěze v Mezinárodní rozhlasové soutěži mladých hudebníků Concertino Praga, kde soutěžil v kategorii DUO spolu s houslistkou Larisou Palochovou. V dubnu získal 1. cenu a titul absolutního vítěze oboru klavír na Mezinárodní soutěži Pro Bohemia v Ostravě. V srpnu byl členem mezinárodní poroty XXI International Piano Competition Ibiza. V říjnu se představil se svými recitály na koncertním turné po Číně (konkrétně ve městech Shanghai, Peking, Chongquing, Shangsha).

 

V roce 2016 získal Grand Prix pro absolutního vítěze na 21st Evangelia Tjiarri International Piano Competition (Larnaka, Kypr), v květnu absolvoval další koncertní turné po Číně s recitály ve městech Jiaxing, Hangzhou, Quzhou a Peking, v říjnu obdržel 1. cenu na 3th Aci Bertoncelj International Piano Competition (Velenje, Slovinsko), v listopadu získal 1. cenu na 4. Internationaler Jenö Takács Klavierwettbewerb (Oberschützen, Rakousko) a 1. cenu + titul absolutního vítěze oboru na XXXIX. Soutěžní přehlídce konzervatoří a hudebních gymnázií.

 

V roce 2017 natočil sólové CD s cyklem Léta putování: Rok první: Švýcarsko Ference Liszta, získal 1. cenu na Bradshaw & Buono International Piano Competition a debutoval v Carnegie Hall v New Yorku. V červenci se stal jedním z vítězů CME International Performing Arts Grant, ocenění, které uděluje Center for Musical Excellence v New Jersey. Součástí ceny byla účast na Aloin Baltic Festival v Estonsku a vystoupení na Vienna Concerto Fest v roce 2018.

 

V roce 2018 se stal držitelem výroční ceny města Hradec Králové Hradecká múza za významný přínos v oblasti kultury. V červnu se stal finalistou The New York International Piano Competition, v září získal 2. cenu + Steinway Prize na The Edvard Grieg International Piano Competition v Norsku.

 

Od šesti let hrál na housle. I v tomto oboru dosáhl řadu úspěchů např. 2. cena na Kocianově houslové soutěži (Ústí nad Orlicí 2010). Matyáš je držitelem cen Zlatý oříšek 2012 a Talent královéhradecké kultury 2013. Na skladatelské soutěži Artistes en herbe v Lucembursku získal cenu prezidentky a zakladatelky soutěže.

 

Jako sólista vystoupil s Filharmonií Brno, Komorní filharmonií Pardubice, komorním orchestrem Quattro, Západočeským symfonickým orchestrem Mariánské Lázně, Orchestra da Camera di Imola, s Filharmonií Hradec Králové, se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, Janáčkovým komorním orchestrem, Filharmonií Bohuslava Martinů Zlín a Bergenskou filharmonií.

 

Matyáš koncertuje doma i v zahraničí (Německo, Rakousko, Polsko, Lucembursko, Španělsko, Itálie, Slovensko, Slovinsko, Srbsko, Čína a USA) a účastní se domácích i zahraničních hudebních festivalů: Hudba Znojmo (2010), Jihočeský festival Concertina Praga (2012, 2013, 2015), Za poklady Broumovska (2013), II Festival internacional de música de Sóller (Španělsko 2014), Junior Academy Eppan (Itálie, duben 2015), Imola Summer Piano Academy & Festival (Itálie 2015),  Ibiza Intenational Music Festival (Španělsko 2015, 2017), Mladá Praha (2015), Klášterní hudební slavnosti (2017, 2018), Chopinův festival Mariánské Lázně (2017), Pardubické hudební jaro (2018), Talentinum Zlín (2018), Vienna Concerto Fest (2018) a mistrovských kurzů: V. Ashkenazy, D. Bashkirov, A. Bonatta, J. Dvarionas, G. Gruzman,  X. Hranická, I. Kahánek, M. Kasík, I. Klánský, A. Kouyoumdian, D. Kuyken, M. Langer, A. Lonquich, L. Margarius, B. Petrushansky, M. Rezek.

 

Matyáš je vyhledávaným komorním hráčem a korepetitorem, hrdým členem PETROF Art Family, velkým znalcem a milovníkem železniční dopravy, členem Českého svazu chovatelů, ve volném čase rád peče.


 

"... moc bych Vám chtěla poděkovat za zprostředkování klavírního recitálu pana Matyáše Nováka. Koncert byl úžasný, takové ovace ve stoje si nepamatuji a to už hezkých pár let KPH vedu. Matyáš hraje famózně, právem by si mohl do životopisu připsat klavírní virtuóz. Budu určitě sledovat další jeho vývoj a jsem ráda, že mě pravidelně informujete o jeho úspěších."

L.Kopečná Nedomanská, KPH Konice

MATYÁŠ NOVÁK - MEDAILONEK: F. Liszt: Grandes Études de Paganini, No. 6 (VIDEO)


Ke stažení:

Matyáš Novák - CV
 Matyáš Novák - Programové tipy 
Matyáš Novák - Repertoár

 

www.matyasnovak.eu